Botulinum Toksin Uygulaması
Botulinum Toksin Uygulaması

Botoks, diğer adıyla Botinilum Toksini,  ‘‘Clostridium Botulinum” adlı bakteri toksininin laboratuvar teknikleri kullanılarak saflaştırılmasıyla elde edilen bir ilaçtır. Botoks, bilinenin aksine yılan zehrinden elde edilen bir madde değil, laboratuar ortamında elde edilen son derece steril, zararsız bir proteindir. Bu ilaç 20 yılı aşkın bir süredir, kas kasılmalarına karşı rahatlatma sağlamak amacıyla tıbbi olarak kullanılmakta ve enjekte edildiği bölgedeki kasları bir süre için gevşetmektedir. Toksin maddenin cilt altına uygulanması ile sinirlerin kaslara olan iletimini engelleyerek kasların kasılmasını geçiçi bir süre yavaşlatır veya durdurur. Yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletme ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan güvenilir ve kolay bir yöntemdir.  


Yüz mimiklerimizi yapmamızı sağlayan kaslar yıllar süren kullanım sonucu cilt yüzeyinde kırışıklıklara yol açar. Bu kasları gevşeterek kırışıklıkları azaltmak ve yumuşatmak mümkündür. Kasların gevşemesi ile daha fazla kırışıklık oluşumu engellenebilir. Uygun aralıklarla yapıldığında Botoks kırışıklık oluşumunu da engellemektedir. İstenilen bölgede kas içine enjekte edilerek ilaç,  kaslarda gevşemeye ve kasların üzerindeki kırışıklarda düzleşmeye neden olur. Özellikle alın, göz kenarı, kaş çatma çizgisi, boyundaki çizgilerde kullanılması sonucu kırışıklıkların açılmasında, büyük bir başarı elde edilir. Etkisi yapılan uygulamayı takiben 2.gün başlar 15. gün net etkisini gösterir. 4 aydan itibaren etkisi azalır 6. ay sonunda uygulama tekrarlanabilir. Uygulamanın kalıcılığı da kişiye göre değişir. Genellikle 4-6 ay arasında kalıcı olduğu söylenebillir. Yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde etkinin daha kısa sürmesi doğaldır.

Hamile veya emziren anneler, nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar haricinde 18-65 yaş arası herkese botoks uygulanabilir.