LAZER EPİLASYON
LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon uygulamasında, lazer ışığı yardımı ile kıl foliküllerinde ısı oluşturularak foliküller tahrip edilip bir daha kılın çıkmaması sağlanır. Lazer ışını uygulandığı bölgede kıllara rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir ve oluşan ısı, kıl köküne iletilir. Böylece cildin diğer yapılarında herhangi bir hasara sebep olmadan kıl kökleri ısıtılarak tahrip edilir. Lazer epilasyon adet görmeye başlanıldığı dönemden itibaren her yaşta yapılabilir.
Lazer epilasyon uygulamaları tıbbi bir işlemdir ve mutlaka uzman hekim gözetiminde yapılmalıdır.

Epilasyon İçin Kullanılan Lazer Sistemleri Nelerdir?

Alexandrite, Diode ve Nd:YAG lazerler, en çok kullanılan ve tercih edilen lazer sistemleridir.

IPL, bir lazer sistemi değildir ancak IPL, ülkemizde lazer gibi algılanmakta olup ciltteki leke, kızarıklık ve kılcal damar tedavilerinde bir dermatolog tarafından kullanılmalıdır. Lazer sistemleri direkt hedef dokuyu etkilerken; IPL sistemleri hedef doku harici, çevre diğer dokuları da etkileyebilmekte ve bu nedenle yanık riski daha da olmaktadır.

Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazı: Alexandrite Lazerler 755 nm dalga boyunda olup yüksek derecede melanin tarafından absorbe edilen lazer ışığı üretir. Türkiye’de çok fazla tercih edilen lazer epilasyon sistemidir. Bu tip lazerler çok hızlıdır, seans süresi çok daha kısa olmaktadır. Tüyleri hemen buharlaştırır uygulama sonrası uygulanan bölgede yüzeyinde kıl olmaz. Alexandrite lazer epilasyonda cilt tipine, kılın yapısına göre lazerin atış uzunluğu ve gücü ayarlanarak daha etkin ve güvenli atışlar yapılır.

Diode Lazer Epilasyon Cihazı: Diode Lazerler 810 nm dalga boyunda lazer ışığı üretir. Bu tip lazer ışığı melanin ve hemoglobin tarafından da emilir, ince tüylerde de başarılıdır. Bu lazerlerde tek tek atış yapılabileceği gibi  ütüleme lazer olarak da söylenen seri atışlı tek bir noktaya düşük güçte birden fazla atış yaparak çalışan cihazlar da mevcuttur. Diode Lazer Epilasyonda ütüleme modunda ağrı çok düşükken tek atış modunda ağrı çok daha yüksektir.

Nd yag Lazer Epilasyon Cihazı: Ndyag Lazerler 1064 nm dalga boyunda lazer ışığı üretir. Özellikle bu ışık melaninden çok hemoglobin tarafından emilir. Melanin emilimi az olduğu için koyu tenlerde diğer lazerlere göre daha güvenlidir. Uygulaması Alexandrite lazere benzerdir, Cilde değmeden uzaktan atış yapılır ve hava soğutma sistemiyle cilt soğutulurken aynı anda lazer atışı yapılır.


Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Lazer epilasyon uygulaması çok koyu tenler hariç hemen hemen bütün cilt tiplerindeki kişilere uygulanabilir. Uygulama öncesi ayrıntılı olarak cilt ve kıl analizi yapıldıktan sonra, size hangi lazer epilasyon cihazı ile uygulama yapılacağına ve kaç seans uygulanacağına karar verilir.
Uygulama yapılacak bölgede bulunan kılların işlem öncesi 1 ay içinde ağda, cımbız veya epilatörle kökten alınmaması gerekmektedir ve yine 1 ay öncesi bronzlaşmadan kaçınılmalıdır. Lazer epilasyon A vitamini içeren ilaçların (roaccutane,zoretanin ,neotigason vb ) kullanımı esnasında, ışığa duyarlı rahatsızlıkları olanlarda ve gebelerde uygulanmamalıdır. Uygulama öncesi ve sonrası tedavi alanına parfüm , deodorant veya tahriş edici bir ürün kullanılmaması gereklidir.

Lazer Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?

Kadınlarda en çok üst dudak, çene, bikini bölgesi, kollar, bacaklar, koltukaltı bölgeleri ve meme ucu; erkeklerde ise daha çok sırt, omuz, göğüs bölgesi, ense ve sakal bölgesine uygulanır. 

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Nelerdir?

• Lazer tedavisinde cilt rengi ne kadar açık olursa yan etki riski o kadar azdır. Koyu tenli ciltlerde birim alandaki melanin oranı daha fazla olduğu için, açık tene göre lazer enerjisi daha fazla emilir ve oluşan yüksek ısı cilt yanıklarına neden olabilmektedir. Bu yanıklar daha sonra ciltte renk değişimlerine yol açabilir. Uygulama sonrası güneşten çok iyi korunulmalıdır.

• Lazer uygulamaları sırasında cilt ısınır ve soğutulması gerekir. Lazer epilasyonda soğutma, cildin hasar görmesini engelleyen önemli bir faktördür. 
• Deride kısa süreli kızarıklık ve ödem görülebilir.
• Lazer ışınları oldukça güçlü ve parlak olduğu için gözlere zarar verebilir, bu nedenle işlem esnasında mutlaka özel gözlükler kullanılmadır. 
• Lazer uygulamasının kanser oluşumu ile ilgili bir ilişkisi yoktur, iç organlara zarar vermez.

Lazer Epilasyon İçin En Uygun Zaman Nedir Ve Ne Sıklıkla Uygulanmalıdır?


Sonbahar, kış ve ilkbahar dönemleri lazer epilasyon için en uygun zaman olmakla birlikte yaz aylarında da güneşten çok iyi korunmak şartıyla lazer epilasyon yapılabilir. 

Yüz bölgesine 1-2 ay, vücut bölgelerine ise 2-2.5 ay ara ile uygulanmalıdır. Kılın 3 farkı büyüme fazı vardır. Bu 3 faz anagen, katagen, telogen fazlarıdır. Kıl sadece anagen fazda iken kıl kökü ile bağlantılıdır. Lazer uygulaması sadece anagen fazda etkili olduğu için birden çok seans yaparak kılı anagen fazda yakalayıp yok etmemiz gerekmektedir. Lazer epilasyonun tek seansta sonuç vermemesinin nedeni budur. 
Sonuçlar kişiden kişiye ve kıl yapısına göre değişmekle birlikte eğer doğru cihaz ile doğru dozlarda uygulama yapılır ise uygulama sonrası sonuçlar memnun edici olmaktadır. Burada önemli olan uygulama öncesinde epilasyon uygulamasını yapacak uzmanın sizin beklentilerinizi doğru anlayıp, epilasyon sonuçları hakkında doğru analizler yapabilmesidir.
4-6 seans sonrasında tüylerde %70-90 oranında azalma olur. Ayrıca tüylerde incelme ve renginde açılma gözlenir.
KLİNİĞİMİZDE KULLANDIĞIMIZ  DUETTO MT EVO (755NM + 1064 NM) LAZER SİSTEMİ VE AVANTAJLARI
Duetto mix atım lazerde 755nm Alexandrite ve 1064nm Nd:Yag olarak iki dalga boyu lazer bulunur. Tek lazer dalga boyunu içeren mevcut birçok lazer sistemine göre iki lazer dalga boyunun birlikte kullanımları yeni tedavi seçenekleri ve daha güçlü etki sağlar. Bu iki lazer sistemi tek tek seçilebileceği gibi, ardışık atım olarak; yani atış pedalına basınca önce Alexandrite lazer, ardından Nd:Yag lazer dalga boyunu da atabilir. Böylece eşzamanlı olarak; yani her iki dalga boyunu da her pedala basışta beraber atarak ikili dalga boyu oluşturur.
Her iki dalga boyundaki lazerin birlikte eşzamanlı, ardışık veya tek olarak kullanımları farklı tedavi seçenekleri sunar.

Eşzamanlı atımlar özelikle lazer epilasyonda kullanılır. Amaç, kümülatif olarak kıl kökünü ısıtarak tahrip etmektir. Tek dalga boyu atımlara göre eşzamanlı iki dalga boyu lazer kullanımı, kıl kökü tahribatında daha çok etki sağlar.
Alexandrite lazerlerde, deri altında lazeri görüp ısıyı oluşturmaya yarayan hedef kromofor, kıla koyu rengini veren melanindir. Nd:Yag lazerlerde ise, kıl etrafındaki damarlarda bulunan oksihemoglobindir. Eşzamanlı atımlarda bu iki kromofor da ısıtılıp, kıl kökü daha etkili tahrip edilir.
Alexandrite lazer hızlı etkilidir ve koyu renk kılları döker. Nd: Yag lazer ise, deride daha derine ulaşarak sırt, kol ve yüz alanlarındaki gibi derin yerleşimli kıllarda ve ince, rengi daha açık olan kıllarda etkilidir fakat biraz daha ağrılıdır. Duetto lazer ile yapılan eşzamanlı lazer epilasyon uygulamasında ise tedavi ve etki farklıdır. Alexandrite ve Nd:Yag’ın beraber kullanımı sonucu deriye verilen her dalga boyu lazerde enerji dozu yarı yarıya azaltılarak kullanıldığı için, hem ağrı azalır hem de birlikte kullanımından dolayı kıl kökü tahribatı daha etkili olur.
Yani Duetto Mt Evo (755nm + 1064 Nm) Lazer Sistemi daha kısa sürede, daha az yan etki ile daha etkin çözümler sunar.