PRP(Plateletten Zengin Plazma) Uygulaması
PRP(Plateletten Zengin Plazma) Uygulaması

Cildi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudun bir yarayı iyileştirirken yaptığı çeşitli yöntemler taklit edilir. Derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır, bu nedenle PRP uygulaması damarda dolaşan bu sihirli gücü harekete geçiren bir yöntem olarak kabul edilebilir. 

Plateletten Zengin Plazma (PRP), kişiden alınan kanın özel bir santrifüj işleminden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın” yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Enjekte edildiği bölgelerdeki kök hücrelerin aktifleşmelerini uyararak doku yenilenmesini sağlar. Cilde uygulandığında fibroblastların uyarılması ile kollajen ve elastin liflerinin yeniden üretilmesini ve yapılanmasını sağlar. Bunun sonucunda cilt daha parlak, gergin yani daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Yüz, boyun, dekolte bölgesi, el üzeri ve kollar gibi vücut bölümlerinde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılması ve cilt gençleştirme amaçlı kullanılır.

Uygulama PRP ile hazırlanan maskeler şeklinde, mezoterapide olduğu gibi derinin yüzeyine küçük oranlarda çok sayıda enjeksiyon ile ya da dolgu maddelerinin kullanılmasında olduğu gibi kırışıklık içerisine ya da dokuların içerisine küçük iğneler ile uygulanmaktadır.

PRP tedavisi, yaklaşık 30 dakikalık acısız bir uygulamadır. Öncesinde cilde anestezik etkili bir krem sürüldükten sonra uygulama yapılır. Uygulama sonrasında hafif kızarıklık ve morluk görülebilir.Olumlu etki uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık şeklinde ortaya çıkar. Sağlanan parlak sağlıklı görünüm bir süre sonra hafifçe gerileyebilir, bunun için ardışık uygulamalar yapılmalı ve gençleştirici etkinin yoğunlaşması sağlanmalıdır.