Daha kalıcı bir botoks için 10 ipucu
Daha kalıcı bir botoks için 10 ipucu
Şüphesiz ameliyatsız estetik uygulamaların arasında en sevilen, olmazsa olmaz tedavimiz Botoks uygulamasıdır. Özellikle mimik çizgilerimizi hafifletmek, diş sıkmamızı azaltmak, kolaltı  ve el- ayak terlemesinin önüne geçmek için sıkça başvururuz botoksa.  Ancak her enjeksiyonlu (iğneli ile yapılan) tedavi gibi botoks tedavisinin de bir sona erme süreci vardır. Kişiden kişiye ve yaşam standartlarına bağlı olarak farklılık gösteren bu etki süresi ortalama 4-6 aydır.

Botoks Nedir?
Botoks, botinilum clostridium adlı bakteriden laboratuar ortamında elde edilen bir toksindir. Etkisini, sinir uçlarından kaslara kasılma uyarısının geçişini engelleyip uygulandığı alandaki mimik kırışıklıklarını geçiçi bir süre ortadan kaldırarak gösterir. Botoks, cildin elastikiyetini, yapısını veya sıkılığını değiştirmez sadece mimik kasları üzerine ve ter bezleri üzerine etkilidir.

Botoks Etkisi Neden Biter?
Botoksun görünür etkinliği 4-6 ay içinde kaybolur. Vücut, sinir- kas kavşağında tekrar uyarı iletimini başlatmanın yollarını arar ve botoksa maruz kalmamış sinir uçlarını büyütür, arttırır. Bu yeni sinir sonlanmalarının etkisini her seferinde durdurmak için botoks enjeksiyonlarının da yenilenmesi gerekir.  Aslında botoksun etkisi bitmez sadece artık botokstan etkilenmemiş sinir uçları kasa uyarı iletmeye başlar, bu yüzden botoks etkisi kalıcı değildir. Ancak enjeksiyon randevuları arasındaki süreyi uzatmak ve botoksunuzu daha uzun süre kullanabilmek için birkaç sır paylaşacağım;

1.Doğru Uygulayıcı
Başarılı ve etkin bir botoks tedavisi için mutlaka alanında uzman, gerekli bilgi ve tecrübeye sahip  HEKİMLERE uygulama yaptırın. Unutmayın sadece hekimler cildinize enjeksiyon yapmaya yetkilidir, cildinize enjeksiyon yapacak kişilerin tıp fakültesi diplomasını sorgulamayı ihmal etmeyin.

2. İşlem sonrası önerilere harfiyen uyun !
İşlem sonrası ilk 48 saat botoks etkinliğini uzatmak için anahtar role sahiptir. İşlem sonrası doktorunuz mutlaka anlatacaktır ancak uygulamadan hemen sonra kas hareketlerinin oldukça derin ve yoğun yapılması gerekmektedir. Gülme, kızma, hayret etme gibi mimiklerin overdoz yapılması uygulanan botoksun en çok çalışan kaslara (Sinir -Kas Kavşağı) etkin bir şekilde dağılmasını sağlar. Ancak masaj veya ovuşturmaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın çünkü bölge kan akımını bozmanız botoksun tedavi edilmeyen alanlara geçişine ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Ayrıca ilk gece sırt üstü ve yüksek yastıkla yatmak da önemlidir.

3.Güneşten Korunun
Kontrolsüz güneş maruziyeti, cilt problemlerinin tamamının temelini oluşturur. İnce çizgiler ve kırışıklıklar, güneş maruziyeti ile ortaya çıkan ilk yaşlanma belirtileridir ve bu ince çizgiler botoksa dirençlidir, botoks derin kırışıklıklar üzerinde etkilidir özellikle göz çevresinde oluşan ince çizgiler botoksa yanıtsızdır.

Geniş spektrumlu güneş kremleri, geniş şapkalar ve UV koruyuculu gözlükler kullanarak aşırı güneş maruziyetinden kaçınmak genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın ilk kuralıdır.

4. Cilt Bakım Rituellerinizi Aksatmayın
Cilt bakımı bir bütündür, cilt bakım ritüellerine dikkat eden kişilerde botoks ve diğer enjektabl tedavilerin daha uzun süre etki ettiği gözlemlenmiştir.
Cilt tipine uygun temizleyici ile temizleyip düzenli nemlendirici ile cildini besleyen, güneşten koruyan ve yeterli su alımına özen gösteren kişilerde cildin oksijenlenmesi ve nemi dengede olacağı için kırışıklıklar derinleşmez ve botoks daha uzun etki gösterir.

5.Doğru Beslenin
Yediğiniz yiyecekler hem cildinizin görünümünü hem de sağlığınızı doğrudan etkileyebilir. Tedavilerinizin sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak açısından, dengeli ve sağlıklı beslenmenizi işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmanızı ve diyetinizdeki karbonhidrat (şeker) ve tuz miktarını sınırlamanızı öneririz.

Vücudunuzda bu gıdaların neden olduğu artan bir inflamasyon (yangı) süreci genel cilt sağlığınıza zarar vererek yaş alma sürecinde cildinizin hızla yıpranmasına yol açar.

Alkol ve sigara kullanmak da cilt sağlını olumsuz etkileyen önemli faktörler olduğu için mümkünse hiç kullanmamanızı yeğleriz.

Cildinizi sağlıklı tutmak için her gün yeterince su içmeniz de oldukça önemlidir. Su, sindirime, dolaşıma ve normal hücre fonksiyonuna yardımcı olur. Günde en az sekiz bardak su içmek vücudun genel detoksifikasyonu ve cildin nem dengesinin sağlanması için oldukça önemlidir.

6.Kombinasyon Tedavilerine Sıcak Bakın
Eğer botoksunuz kısa sürüyorsa botoksu diğer enjektabl ürünlerle kombine tedavilere şans vermelisiniz. Tedavi sonunda alacağınız sonucun başarısını ve kalıcılık süresini arttırmanın en önemli yollarından biri de dolgu ve mezoterapi tedavilerinden faydalanmaktır. Cildin elastikiyet kaybı ve nem eksikliği sonucu oluşan ince çizgiler botoksa dirençlidir. Cildin elastikiyetini ve hidrasyonunu arttıran dolgu ve mezoterapiler kırışıkları düzeltir ve nemine doygun kaliteli bir ciltte botoks etkinliği daha uzun sürer. Aşırı kasılan kasların altına yapılan dolgu uygulamaları ile de kasların kasılması azaltılarak myomodülasyon yöntemi ile  botoksun kasın kasılmasını durdurucu etkisi desteklenir. Dolgu uygulamalarının etkinliği 9-18  ay sürmektedir.

7.Egzersiz Etkisi
Düzenli ve yoğun spor yapan kişilerde yoğun kas aktivitesine bağlı olarak yüksek bir metabolizma hızı mevcuttur. Bu nedenle, vücutları sporcu olmayanların bedenlerinden daha hızlı yaralanmaları gidermek için çalışır. Atletizm, ağırlık kaldırma gibi yoğun spor yapan ve sık spor yapan hastalardan daha yüksek metabolizma hızına sahip kişilerde  botoks uygulamaları yabancı bir istila olarak kabul edilip hızla parçalamak için çalışılır. Bu nedenle sık ve düzenli spor yapanlarda botoks etkisi daha kısa sürebilir.

8.Daha Az Stres
Stres günlük yaşamın önemli bir faktörüdür. İster kariyerinizden, ister ilişkinizden ya da finansal durumunuzdan kaynaklansın, stres bedeni birçok yönden olumsuz etkileyebilir. Cilt açısından, yaşlanma sürecini hızlandıran ve yaygın olarak istenmeyen yaşlanma belirtilerini hızla arttıran kortizol ve diğer hormonların seviyelerini yüksek stres düzeyi arttırır. Enjeksiyonunuzun faydalarını uzatmak için, gününüze meditasyon, nefes çalışmaları veya yoga gibi stres giderici teknikleri dahil ederken, hayatınızdaki gereksiz stres yükünü azaltmaya çalışın.

9. Daha Çok Çinko
Bazı çalışmalar Botox etkinliğinin vücuttaki çinko seviyelerine bağlı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, birçok birey hafif bir çinko eksikliğine sahiptir. Botoks tedavisinden sonra düzenli olarak bir çinko takviyesi almak botoksun yaşlanma karşıtı etkilerini uzatabilir.

10.Tedavilerinizi Aksatmayın
Botox ve diğer enjektabl tedavilerinizin ömrünü uzatmanın en iyi yolu, sonuçlarınız yıpranmadan önce düzenli olarak “bakım” tedavilerine girmektir. Tekrarlayan tedaviler özellikle hedeflenen kasları nörotoksine daha uzun süre yanıt verebilecek şekilde eğitebildikleri için Botox için özellikle yararlıdır. Botoks tedavisinin etkinliği ve kalıcılığının arttırılması açısından düzenli aralıklarla, ara verilmeden tedaviye devam edilmesi önemlidir.