Dermapen (Mikro İğneleme) Tedavisi
Dermapen (Mikro İğneleme) Tedavisi

Dermapen, ucunda çok sayıda milimetrik iğne bulunan titreşimli bir cihazla, cilt yüzeyinde yüzlerce mikro kanal açarak cildin kendi, doğal iyileşme mekanizmasını başlatan mikro iğneleme yöntemidir. 

Dermapen uygulaması nasıl etki eder?

Bu tedavide amaç, en az epidermal hasar ile, ciltte kontrollü küçük yaralar oluşturarak, deride yeniden yapılanma sağlanmasıdır. Uygulama esnasında 0,5-2,5mm uzunluğundaki iğneler ile üst deride 1cm² 'de 250-500 mikrokanal oluşturulur. Açılan bu kanalların her biri deride bir yara gibi algılanır. Cilt bu yaraları kapatmak için o bölgede kan dolaşımını artırıp, çeşitli büyüme faktörleri salgılayarak kendini onarır. Ayrıca işlem sırasında deri yüzeyine uygulanan çeşitli vitaminler, enzimler, açılan bu mikrokanallardan deri altına iletilmek üzere kullanılır. Sonuçta hyaluronik asit, kollajen ve elastin yapımı tetiklenir ve o bölgede cilt yenilenmesi meydana gelir.

Dermapen hangi alanlarda kullanılabilir?

  • Cilt yenilenmesi ve gençleştirilmesi
  • İnce kırışıklıkların giderilmesi
  • Gözeneklerin sıkılaştırılması
  • Sivilce izlerinin giderilmesi
  • Cilt lekeleri tedavisi
  • Çatlakların tedavisi
  • Saç dökülmesi tedavisi

İşlem ağrılı mıdır?

Uygulama öncesi sürülen lokal anestezik kremlerle, işlem sırasında ağrı hissedilmez.

Uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Tedavi sonrasında deride ortaya çıkan hafif pembeleşme, ufak kanama alanları ve yanma hissi, ortalama 6 saat içerisinde azalacak ve 1 -2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır. İşlem sonrasında güneşten korunulmalıdır. İki gün boyunca aşırı spor, sıcak duş, sauna, hamam, solaryum uygulamasından kaçınılması önerilir.

Dermapen kaç seans uygulanır ve uygulama sıklığı nasıldır?

Uygulama amacı ve işlem yapılan bölgeye göre değişmekle beraber 2-10 seans uygulanır. İki işlem arası 1-4 hafta kadardır.

Etkisi ne zaman görülmeye başlar?

İşlemden ortalama 6 hafta sonra gözle görülen sonuçlar başlar, maksimum etki 3 ayda elde edilir. Elde edilen sonuç kalıcıdır.

Dermapen uygulamasını her zaman yapılabilir mi?

Oldukça güvenli bir uygulamadır. Her yaşta, her tür cilt tipinde, yaz aylarında dahi yapılabilir