Dr. Seda Erdoğan | DHI Saç Ekimi, FUE Saç Ekimi Antalya
Dr. Seda Erdoğan | DHI Saç Ekimi, FUE Saç Ekimi Antalya

SAÇ EKİMİ

ANTALYA SAÇ EKİMİ 


Saç ekimi saç dökülmesi için en doğal ve kalıcı çözümdür. Dökülmeye dayanıklı saç kökleri alınıp saç kaybı olan alanlara nakledilir yani bir nevi doku nakli işlemidir. Saç ekimi, androgenetik alopesi olarak bilinen erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişiler için etkili ve kalıcı bir çözümdür ama bunun dışında, yara izleri olanlar ya da çeşitli saç hastalıkları ile saç kaybına uğrayan kişiler de bu operasyonu rahatlıkla yaptırabilir. Kadınlarda görülen saç dökülmesi ve kaş dökülmesi şikayetleri de ekim operasyonu ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. SE Hair Clinic, Dr.Erdoğan ve deneyimli cerrahi ekibi ile saç ekimi için kullanılan modern teknikler ile hastalarımıza doğal görünümlü ve ömür boyu sürecek sonuçlar sunmaktadır. 


FUE SAÇ EKİMİ


FUE (foliküler ünite ekstraksiyonu) yöntemi, saç ekimi cerrahisinin altın standartıdır. Saçsız bölgelere ekilecek olan saçların(greft), çıkarıldığı ense bölgesinden(donör alan) hasar görmeden, tek tek alınması için özel bir alet kullanılırak toplanması işlemine folikuler ünite ekstraksiyonu adı verilir. Dünyadaki hemen hemen tüm saç ekim kliniklerinde kullanılmaktadır. FUE sadece saç köklerinin toplanması işlemidir. Bu teknikte 0.6-0.8 mm çapındaki mikromotorlar ve mikrotipler yardımıyla gerekli miktarda saç kökü (donör greftler) kafa arkasından alınır. Mikro aletler sayesinde deformasyon daha az olur ve iyileşme süreci kısalır. FUE yöntemi başın arka kısmında iz bırakmaz.

Teknik, Klasik FUE (mikro motorlarla), Robotik FUE, DHI tekniği (Choi implanterleri ile yapılan FUE) ve Safir FUE (Safir bıçaklarla yapılan FUE) gibi farklı isimlerle de bilinmektedir.

SAFİR FUE SAÇ EKİMİ


Safir bıçak adı verilen değerli taşlarla yapılan yeni bir saç ekimi tekniği olarak bilinen Safir FUE tekniğinde FUE yöntemi ile alınan saç kökleri safir uçlarla açılan kanallara ekilir. Klasik FUE'den farkı ise, çok daha pürüzsüz ve değerli bir materyal olan safir uçlarla açılan kanalların çok daha hızlı iyileşmesi ve daha az iz bırakması olarak söylenebilir. Safir bıçaklar, çelik bıçaklara göre daha pürüzsüz ve keskindir, daha küçük kesikler oluşturabilirler. Ayrıca kanallar olabildiğince küçük açıldığında işlem sonrası iyileşme kolaylaşır. Saç kökleri daha küçük kanallar içinde daha sıkı bir şekilde yerleşir. Safir uçlarla yapılan FUE saç ekimi yöntemi yüksek sayılarda saç kökünün bir seansta ekilmesine olanak sağlaması açısından önemli bir tekniktir.

DHI SAÇ EKİMİ 


DHI (Direct Hair Implantation), en doğal ve yüksek yoğunluklu sonuçlar için en yenilikçi saç ekimi tekniğidir. DHI tekniği '' tıraşsız saç ekimi '' olarak da bilinir.

DHI tekniği, donör bölgeden saçların özel kalemlere alınarak ekim yapılacak alana yerleştirilmesi işlemidir. Saç ekimi, daha yoğun saç ekimi sağlayan '' Choi implanter pen '' kullanılarak gerçekleştirilir. Operasyon sırasında hastalar için özel olarak seçilen bu kalemler, her hasta için tek kullanımlıktır.

Donör bölgeden alınan saç kökü, bu özel kalemlerle 1-2 dakika gibi kısa bir sürede ekilecek alana yerleştirilir. DHI yönteminde klasik FUE yönteminin aksine önceden ekim kanalları oluşturmaya gerek yoktur, kafa derisindeki travmayı da azaltır. DHI yöntemi, greftlerin saç büyüme yönüne doğru açıda yerleştirilmesini sağlayarak hastaların doğal görünümlü sonuçlar elde etmesini sağlar.

Bu ekim yöntemi tıraş gerektirmediğinden incelmiş mevcut saçlar arasına greft ekimi yapmak mümkündür. Bu yöntem kadın saç ekiminde daha çok tercih edilebilir çünkü saç araları arasındaki kel bölgelere saç köklerinin ekilmesi mümkündür.

SAKAL EKİMİ


Erkekler için oldukça önemli olan bıyık ve sakal, son yıllarda görünümü önemseyen kişiler için tarz belirlemenin anahtar noktalarını oluşturmaktadır. Çeşitli nedenlerle sakal kaybı veya bıyık kaybı yaşayan ya da sakalı çıkmamış olan kişiler sakal ekimi ve bıyık ekimi ile istedikleri görünüme kolayca ulaşabilir.

Sakal ekimi, tıpkı temel saç ekimi operasyonları gibi yapılır. Önce sakal haritası planı oluşturulur, ardından başın arkasından alınan saç kökleri FUE yöntemi ile alınır. Saç kökleri planlanan bölgeye Choi implanter pen yöntemi (DHI) ile ekilir. Sakal ekimi operasyonunun iyileşme süresi saç ekimine göre çok daha kısadır çünkü yaralanmalar ve kabuklanmalar da daha az görülür.

KADINLARDA SAÇ EKİMİ


Saç dökülmesi, fiziksel görünüm üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra kişinin psikolojisini de oldukça olumsuz etkileyebilir. Kadınlarda saç dökülmesi birçok durum tarafından tetiklenebildiği için, teşhis edilmesi erkeklere göre çok daha zordur. Kadın tipi saç dökülmesine kalıcı bir çözüm sunan saç ekimi, dökülmeye dirençli saç köklerinin donör bölgeden (ense kısmından) alınarak ihtiyaç duyulan alanlara ekilmesi işlemidir. Minimal invaziv yöntemlerle gerçekleştirilen bu prosedür, donör alanının ekim için yeterli olması halinde kalıcı saç dökülmesine sahip kadınlarda başarılı sonuçlar vermektedir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin en önemli nedenleri:

    • Erkek tipi saç dökülmesi

    • Genetik yatkınlık

    • Otoimmün hastalıklar

    • Hormonal bozukluklar

    • Demir eksikliği

    • İlaç kullanımı

    • Aşırı stres

    • Menopoz

    • Ağır diyet uygulamaları

    • Gebelik(veya doğum sonrası)


Temel prensipleri aynı olsa da kadınlarda saç ekimi yapılırken saçların tamamının kazınması gerekmez. Kafanın arkasında iki kulak arasındaki alan görünmeyecek şekilde tıraş yapılarak, küçük bir pencere açılır buradaki saç kökleri FUE yöntemi ile alınıp ayrıştırılır, saç kökleri DHI yöntemi ile ekilecek alan tıraş edilmeden saç çıkış yönlerine uygun olacak şekilde kolayca ekilir. SE Hair Clinic’ te bayan hastalara da saç ekimi tedavisi uygulamaktadır.


KAŞ EKİMİ


Bazı hastalarda genetik nedenlerle veya aşırı yoğun kaş alımı, yanıklar ve kazalar nedeni ile kaş dökülmesi ve seyrelmesi görülebilir. İlaç tedavilerine yanıt alınamayan durumlarda kaş ekimi, kaşları kalıcı olarak neredeyse doğal görünümüne döndürür. doğal ve gerçekçi bir kaş görünümü elde edebilmek için ekim yapılan greftlerin açısı ve yönünün doğal olması ve kaş çizgisinin dikkatlice dizayn edilmesi oldukça önemlidir.

Kulak üzeri veya ense bölgesinde küçük bir alanın tıraş edilmesi sonrası FUE yöntemi ile kıl kökleri alınır. Kaş kılı greftleri toplanırken sadece tekli saç kökleri toplanmalıdır. Choi implanter pen yöntemi (DHI), implantasyon açısını ve doğal yoğunluk sonuçlarını etkili bir şekilde sağlar. Kaş ekimi esnasında 200-300 greft kullanılacağı için operasyon süresi 2-3 saattir.


SAÇ GÜÇLENDİRME


SAÇ LAZERİ (LLLT)

Saç lazeri tedavisi, düşük yoğunluklu lazer tedavisi oluşturarak-low laser light therapy (LLLT) cilt ve cilt altını hedef alıp, zayıflamış saç köklerini uyarıp kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Saç köklerinin gelişimine ve incelmiş saçların kalınlaşmasını uyarır.

Lazerle saç tedavisi ile saç ekiminden daha başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Saç ekiminden yaklaşık bir ay önce veya sonra hastalara saç lazeri tedavisi önerilmektedir. Ekim öncesi yapılan tedavi ile donör bölge saç lazeri ile güçlendirilerek, ekimde daha güçlü kökler ile ekim sağlanır. Ekim sonrası yapılan saç lazeri tedavisi de ekilen köklere hücresel uyarı sağlayarak saç köklerinin daha iyi beslenmesini sağlar şok dökülmeyi azaltır ve ekim başarısını arttırır.


OZON FUE SAÇ EKİMİ

Ozon tedavisi, son yıllarda pek çok sağlık alanında kullanılan güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir.

Ozon FUE saç ekimi saç ekimi operasyonu esnasında hastadan alınan bir miktar kanın ozonlanarak kişiye tekrar verilmesi yöntemidir. Saç ekimi işlemlerinde ozon tedavisi kullanılması saç ekimi operasyonlarında başarı oranını arttırmaktadır. Ozon tedavisi sayesinde hem operasyon hem de iyileşme süreci çok daha hızlıdır. Ozon kandaki oksijen miktarının artmasına yardımcı olarak nakledilen saç köklerinin ve donör cilt bölgesinin daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Ozon saç kökleri ile temas ettiğinde saç köklerini canlandırır ve besler, saçı ve saç derisini güçlendirir ve onarır. Ozonterapi, kafa derisinde ve saçta oluşabilecek herhangi bir mikrobiyal enfeksiyonu ortadan kaldırır, saç ekimi sonrası iyileşmeyi hızlandırır, ekilen saç köklerinin tutunmasını ve sağlıklı saç ekimi sonuçları alınmasını sağlar.

Kliniğimizde saç ekimi işlemi esnasında standart olarak uygulanan Ozon Fue Yöntemi saç ekimi sonrası süreçte hastanın konforunu artırır ve saç ekimi başarısını yükseltmektedir.