İp Askı Yöntemi İle Yüz Germe
İp Askı Yöntemi İle Yüz Germe
Zaman içinde yüz ve boyun bölgesinde oluşan kırışıklık ve sarkmaların temel sebepleri ciltteki kollajenin azalması, cilt altı yağ dokunun hacim kaybı ve yer çekimidir. Yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü yerler olan yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklık ve sarkmalar, ameliyatsız bir yöntem olan iple yüz germe yani "İp Askı" yöntemleri ile kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Ağız ve dudak çevresi, göz kapakları ve yüzdeki sarkma ve kırışıklıklarda etkili olan bu yöntem, vücudun her bölgesinde uygulanabilmektedir. 

İşlem esnasında, vücutta eriyebilme özelliği taşıyan ve genellikle ameliyatlarda kullanılan özel iplerin geliştirilmiş formları kullanılmaktadır. Gerginlik, dokuların iplere verdiği tepkiyle sağlanmakta ve böylelikle sarkma görünümü ortadan kalkmaktadır. İşlem sonrası anında gençlik etkisini gösteren iple germe işlemi, kişilerin 5-10 yaş daha genç görünmelerine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra yüz ifadesi ve mimiklerde hiçbir değişikliğe neden olmamaktadır.

Yüz germe işlemi sırasında kullanılan iplerin özelliklerine bağlı olarak Kontür Lifti, Siluet Lifti, Fransız askı, Aptos İp Lifti, Örümcek Ağı Estetiği olarak da adlandırılır. İple asma işlemi, elastikiyeti kaybolmuş bölgeleri tekrardan eski pozisyonuna getirmek için özellikle sarkan yanak ve çene görüntüsü için kullanılır. Cildin altına minimal düzeyde girilen bu işlem sayesinde sonuçlar yaklaşık 2 yıl kadar dayanır. Anestezi sağlandıktan sonra iple germe tekniği, 30 dakika içinde tamamlanabiliyor.

Aynı zamanda hastanın işlem sonrasında günlük aktivitelerine dönmesi oldukça kısa sürmektedir. Bu işlem, çok yoğun sarkma ve oturmuş derin çizgilere sahip olmayan kişiler için uygulanabilir. Hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilen iple germe işlemi genellikle 35 ila 60 yaş arası, daha genç ve dinamik görünmek isteyen ancak yüzünde çok ciddi elastikiyet kaybı yaşamadığından ciddi ve açık bir yüz gerdirme operasyonuna ihtiyaç duymayanlara uygulanmaktadır. Yapılan bölgede hafif şişlikler ve morluklar oluşabilir. Yine aynı bölgelerde gerginlik hissi oluşabilir. İşlem sonrası özellikle ilk 1 hafta travmaya karşı çok dikkatli olmak gerekir. Askıların taşıma kuvveti sınırlı olduğu iplerde kopmalar meydana gelip asimetriler oluşabilir.