Selülit Tedavisi
Selülit Tedavisi

Selülit problemi ve bölgesel yağlanma günümüzde zayıf veya şişman birçok kişinin önemli bir problemidir. Hareketsizlik ve beslenme düzensizlikleri selülitin en önemli iki nedenidir Vücuttaki tüm yağ katmanları içinde yalnızca yüzeyel cilt altı yağ tabaksı selülitten etkilenir. Bu alan maalesef kilo kaybından etkilenen en son tabakadır. Bu nedenle egzersiz ve kilo verme selüliti ortadan kaldırmamaktadır. Düzenli olarak egzersiz yapan ve düşük yağlı diyetler uygulayan kişilerde bile halen selülit görülebilmektedir. Bu durum, selülitin kontrol altına alınmasını ve selülit tedavisini tümüyle farklı bir sorun haline getirmektedir.

Sıkı, pürüzsüz bacak ve kalçalara sahip olmak için genelde pek çok tedavi seçeneği uygulanmakta ancak bu konuda en etkili sonuçlar kombine tedavilerle alınmaktadır. Selülit tedavilerini, karbonhidrat ve tuz miktarı azaltılmış dengeli beslenme, lenf drenaj masajları ve egzersizle destekleyerek alınan sonuçların etkinliği ve kalıcılığı sağlanabilir. Zayıflayarak tek başına yağ hücrelerinin miktarının azaltılması ve bölge dokunun incelmesi pürüzsüz görünüm sağlayamaz, daha ince bir siluet için cilt elastikiyetinin yani sıkılığın da tekrar kazanılması gerekir.

Sorunlu bölgelerin yeniden yapılandırılması adına kliniğimizde kullandığımız tedavi seçeneklerinden ilk sırada kremler ve lenfodrenaj-masaj tedavileri gelir. Sorunlu bölgelerde, hava basıncı ile kan ve lenf dolaşımı arttıran lenfodrenaj yöntemi, kremler ile birleştirilerek etkin tedavi sağlanır. Dolaşımın düzelmesi yağ dağılımını ve portakal kabuğu görünümünü düzeltir. Ancak çoğu hastamızda bu tedaviler yeterli olmaz ve daha ileri tedavilere diğer tedavilere ihtiyaç duyulur.  


Mezoterapi yöntemi belirgin selülit ve bölgesel fazlalıkları ortadan kaldıran çok etkin diğer tedavi seçeneğidir. Bu yöntemle cilt altına mikrodolaşımı düzenleyecek tedavi edici solüsyonlar çok ince iğneler ile sorunlu bölgelere enjekte edilir. Bölgesel dolaşım düzenlenir, inatçı yağların adeta deterjanla çözülmesi gibi parçalanması ve atılması sağlanır. Tedaviye 10-14 gün aralıklarla 6-10 seans devam edilir. Tedavi sonucunda gevşemiş pörsümüş bağ doku desteklenir, bölgesel incelme sağlanır portakal kabuğu görünümü düzelir. 

Lazer lipoliz; Selülitli bölgeler üzerine uygulanan özel bir NdYAG lazer modu olan Fotona PIANO mod ile bölgesel kan dolaşımı hızlandırılır ve yağ doku derinlemesine ısıtılarak yağ hücreleri sıvılaştırılır ve çevre doku sıkılaştırılır.

Onda COOLWAVES;  Selülit tedavisinde, yağ globülleri arasında bulunan fibröz bantları hedef alarak portakal kabuğu görünümünü ortadan kaldırır. Lokalize yağ birikimi tedavisinde bölgeye verilen yüksek elektomanyetik dalgalar deri altı yağ dokusunda hücre zarında hasar meydana getirir. Bunun sonucunda akışkan hale gelen yağ lenfatik dolaşıma geçerek idrar yolu ile vücuttan atılır. Uygulanan tedavi esnasında fibroblastların uyarımı ile sarkık ve pörsümüş görüntüye yol açan bozulmuş kollajen ve elastin liflerinin yıkılması ve yeni liflerin oluşumu sağlanır ve deri sıkılaşır ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur. 

Unutmamak lazım ki tedavide ilk yapılması gereken; yaşam tarzı değişiklikleri yapmak ve selülite neden olan faktörleri ortadan kaldırmaktır. Uygun diyet, düzenli beslenme ve egzersiz yapmak, sigara ve alkolden uzak durmak gerekmektedir. Günde 2-3 litre su tüketmek ve C vitamini takviyesi almak selülit tedavisine yardımcı olur. Kliniğimizde selülit tedavilerinin seans sayıları ve aralıkları selülit miktarına ve derinliğine göre bireysel planlanmaktadır. Tedavi seçeneklerinin tek başına ve/veya kombinasyon şeklinde kullanılması ile selülit tedavisinde etkin ve kalıcı sonuçlar alınmaktadır.