Siyah Noktalardan Kurtulmak Artık Çok Kolay!
Siyah Noktalardan Kurtulmak Artık Çok Kolay!

Hangi yaşta olursak olalım cildimizin her zaman pürüzsüz ve güzel olmasını isteriz. Fakat burnumuzda, yanaklarımızda, alnımızda ve çenemizde birçok nedenden dolayı oluşan geniş gözenekler diğer adı ile siyah noktalar bizi oldukça rahatsız eder.

Siyah noktalar ve geniş gözenekler genellikle yağlı ciltlerde görülüyor ancak kapatıcı makyaj malzemelerinin kullanımı ve cildin yeterli temizlenmemesi gibi durumlarda kuru ciltlerde de meydana gelebilir. Aşırı yağ salgısı ve makyaj artıklarının zamanla birikmesi sonucu gözeneklerde genişleme meydana geliyor. Uyguladığımız tedavilerle geniş gözenekleri daraltmak ve siyah noktalardan kurtulmak mümkün ancak cildin yeterli ve düzenli temizlenmesi çok önemli.  Cilt özelliğine uygun seçilen bir temizleyici ürünle, ılık su ile sabah ve akşam masaj yapılarak her gün cildin temizlenmesi tedavide birinci ve en temel adım.

Gözenekleri sıkılaştırmak için uyguladığımız tedavi yöntemlerinden kısaca bahsedecek olursak ;

Medikal cilt bakımları

Düzenli aralıklarla yapılan medikal cilt bakımı uygulamaları ile tıkanmış gözeneklerin açılması sağlanır ve yeniden yağ-kir-ölü hücrelerle ile dolması engellenir. İşlem sırasında uygulanan buhar ve peeling tedavileri ile cilt yüzeyinde biriken ölü deri atılır ve gözenekler açılır aynı zamanda deri ve deri altı tabakalarını destekleyecek bakımların uygulanması ile cildin oksijenlenmesi de sağlanır. Medikal cilt bakımlarınının düzenli olarak iki ayda bir yapılmasını önermekteyiz. Medikal cilt bakımlarıyla, cilt yapısına uygun ürün kullanımıyla gözenek genişlemeleri engellenir ve cilt sağlığınız korunur.

Meyve asitli peelingler

Meyve asitli kimyasal peeling uygulamaları, güneş hasarı sonrası oluşmuş ince ve kalın çizgilerin hafifletilmesinde, sivilce izlerinin hafif ve orta düzeye indirilmesinde, ciltteki lekelerin düzeltilmesinde, cildin doğal parlaklığının artırılmasında ve gözeneklerinin küçültülmesinde en çok başvurulan yöntemlerdendir. Tedavide glikolik, laktik asit ve alfa hidroksi asitleri (AHA), beta-hidroksi asitleri(BHA) ve jessner solüsyonu tercih ediliyor. İşlem sırasında cilt yüzeyinde kabalaşmış pürüzlü ölü deri atılır ve alttan yeni hücre yapımını uyardığı için daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz, gözenekleri sıkılaşmış yeni bir cilt oluşur. Peeling uygulaması düzenli olarak yaptırıldığında cilt canlı ve parlak, gözeneksiz görünümünü korur. 

Mikroiğneleme (Dermapen) tedavisi

Dermapen uygulaması üzerinde çok sayıda kılcal iğneler bulunan kaleme benzer bir cihazla deride binlerce mikro kanal açarak cildi yeniden yapılandıran ve açılan kanallardan cilt altına vitamin kokteyli geçirilmesi ile gözenekleri sıkılaştıran tedavi yöntemidir. Bu uygulama ile cilt altındaki kollajen, elastin, hyalüronik asit üretimi hızlanır ve tazelenmiş, pürüzsüz, yeni bir cilt gelişimi tetiklenir.

Q switch Nd-Yag lazer ile Karbon Peeling ve Lazer Toning uygulamaları

Benim kendim için de en sık başvurduğum yöntemlerden biri karbon peeling uygulamasıdır. Gözenek ve siyah nokta tedavisinde cilt temizlendikten sonra uygulama yapılacak bölgeye karbon solüsyonu sürülür, 10 dakika kadar beklendikten sonra bölgeye gönderilen lazer enerjisi yağ bezlerine ulaşmış karbon partikülleri patlatılır. Oluşan ses dalgaları da gözeneklerin refleks olarak küçülmesini sağlıyor. Lokal ısı artışı ise kollajen sentezini uyarıyor aynı zamanda ciltte var olan renk eşitsizliklerinin de açılması ile cilt parlak ve pürüzsüz bir hal alıyor.

Cilt durumuna göre karbon uygulaması yapılmadan da Q switch Nd-Yag lazer ile bütün yüz taranarak lazer toning işlemi yapılabilir. İşlem sonrası ciltte hafif bir pembelik dışında kabuklanma, kızarıklık gibi bir yan etki görülmüyor. Böylece sosyal hayatınıza da kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.  Karbon peeling ve lazer toning kullanım kolaylığı ve etkin sonuçlardan dolayı oldukça sık başvurulan yöntemlerdir.

Altın iğne (fraksiyonel radyo frekans) uygulaması

Cildin altın kaplama mikro iğnelerle uyarıldığı bu yöntemde fraksiyonel radyo frekans enerjisi ile ciltte kollajen yenilenmesi sağlanır. Radyo frekans etkisiyle uyarılan kollajenler ciltte ve gözeneklerde sıkılaşma etkisi oluşturuluyor ve mevcut gözeneklerde daralma sağlıyor. Böylece sıkılaşan ciltteki gözenek açıklığı tedavi edilmiş olunuyor. Fraksiyonel radyofrekans cildimizi gençleştirirken aynı zamanda cildin pürüzsüzlüğünü engelleyen her türlü soruna tedavi sunuyor. Ağrılı bir işlem olduğu için tedavi öncesi mutlaka lokal anestezi gerekiyor.

Fraksiyonel karbondioksit (co2) lazer uygulaması

Fraksiyonel lazer ışınları ile derinin sıcaklığı aniden arttırılıyor ve buharlaşma sağlanarak derinin üst tabakası soyuluyor.  Derinin üst tabakasının kontrollü bir şekilde soyulması ile yaşlanmış, hasarlanmış deri yüzeyinin yerini yeni ve pürüzsüz bir cilt alır. Uygulamadan 1 hafta sonra ciltte ve gözeneklerin görünümünde sıkılaşma fark ediliyor. Uygulama sonrası ciltte ince bir kabuk oluşmakta ve kişi sosyal hayattan 1-2 gün uzaklaşmaktadır. 

Tüm bu tedavi yöntemleri arasından uygulanılacak tedavi ve seans sayıları kişinin cildindeki probleme göre hekim tarafından belirlenir. Korkmayın cildinizdeki her problemin çözümü var yeter ki uzmanına sorun.

Bir daha ki buluşmamıza kadar sevgi ve güzellikle kalın…