Dolgu Uygulamaları
Dolgu Uygulamaları

Yaşlanma ile artan yer çekimi etkisi, güneş hasarı, sigara ve stres gibi etkenlerle cilt altındaki yağ ve destek dokusu azalır ve kaybolur. Zamanla cildin dolgun görünmesini sağlayan bu dokuların erimesine bağlı olarak kırışıklıklar, sarkmalar ve yer yer çökmeler ortaya çıkar. Dolgu uygulamaları ciltte oluşan kırışıklıkların ve biçim bozukluklarının giderilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Dolgu maddesi olarak günümüzde insan destek dokusunun bir komponenti olan hyalüronik asit kulanılmaktadır. Hyalüronik asit vücudumuzda bulunan ve yaşla birlikte azalan bir yapı maddesidir. Hyalüronik asit ağırlığının yaklaşık olarak 1000 katı su tutma yeteneğine sahiptir bu sayede cilde hacim kazandırır. Genç cilt yüksek miktardaki hyalüronik asit sayesinde sürekli olarak içerden nemlendirilir, hacimli ve gergin bir yapıdadır. Yaşın  ilerlemesi ile birlikte hyalüronik asit kaybı başlar, cilt  kurur başlar ve hacmi azalır. Kırışıklıklar ve kıvrımlar ortaya çıkmaya başlar.
Dolgu madde enjeksiyonları oldukça pratiktir, ortalama 15-20 dakika sürer. İşlem öncesinde lokal anestezik kremler uygulanabilir. İşlem sonrasında hastanın sosyal hayatı etkilenmez özel bir bakıma gerek duyulmaz. İşlem yapıldığı andan itibaren hemen sonuç verir.
Hyalüronik asit içeren yumuşak jel yapısındaki dolgu maddelerinin cilt altında sorunlu bölgelere enjekte edilmesiyle cilde volüm kazandırılarak probleme dayalı çözümler ortaya çıkar. Dolgu maddesinin uygulandığı yere ve derinliğine göre sonuçlar elde edilir. Yüzdeki derin kırışıklar, yanaklarda çökme ya da sarkmalar kaybolur ve doğal yüz konturları, daha genç bir görünüm elde edilir.
Dolgu uygulaması cildi nemlendirir, cilt doğal esnekliğini ve tonunu geri kazanır. Tedavinin derinliği ve kullanılan ürüne bağlı olarak sonuçlar 4-18 aya kadar kalıcılık gösterebilir

Dolgu ile Burun Şekillendirme

Günümüzde, dolgu maddeleri ile cerrahi işlem olmaksızın burun şekillendirmek mümkündür. Kişinin ameliyat ve sonrası dönemden çekindiği, cerrahi müdahaleye sıcak bakmadığı durumlarda çok problemli olmayan burunlarda dolgu uygulamaları bazen beraberinde botoks enjeksiyonu da kullanılarak estetik açıdan daha güzel bir burun elde edebiliyoruz. Burun ucunun dolgu maddeleri yardımıyla geçici olarak belirginleştirilmesi ve kaldırılması kullandığımız diğer bir yöntemdir. Burun sırtındaki çukurluklar, düzensizlikler de dolgu maddesi enjeksiyonu ile çok başarılı bir şekilde düzeltilmektedir. Tabi ki bu uygulamanın her burun için uygun olamayacağını bildirmekte fayda var.

Göz Altı Işık Dolgusu

Yorgun gözler, göz altı torbalanması ve morluk şikayeti günümüzde her iki kişiden birinde ortaya çıkmaktadır. Nedeni genellikle genetik olup, uyku düzensizlikleri, stres, alerjik reaksiyonlar, alkollü içecekler ve yatış pozisyonu bu durumu arttırıcı unsurlardır.
Göz altı ışık dolgusuyla, yanak ve gözaltları arasındaki derin çizgilenmeler, çöküklükler, alt göz kapağındaki morluklar tedavi edilebilir. Dolgu içeriğindeki protein, vitamin, aminoasit, antioksidanlar sayesinde verildiği alana eşit bir şekilde yayılarak etkisini gösterir. Uygulamanın hemen sonrasında etki fark edilebilir. Uygulamadan 1 hafta sonra  etki maksimuma ulaşır ve 1-1,5 sene kadar kalıcılığı bulunmaktadır.. Uygulama öncesi lokal anestezik krem işlemin konforunu artırır. İşlem sonrası buz uygulaması faydalıdır. Dolgu içeriğinde anestezik madde olduğu için uygulama sırasında ağrı ve rahatsızlık hissedilmez. İşlemden hemen sonra hafif bir ödem ya da noktasal bir morluk oluşabilir.
Dudak dolgusu
Dudaklar estetik görünüş ve işlevsel açıdan yüzümüzün en önemli yapılarından biridir. Dudaklar, bazen doğuştan ince yapılıdır, bazen de yaşlandıkça incelir ve dolgunluğunu kaybeder. Dudaklara kaybedilen hacmi geri kazandırmak aynı zamanda kişiye genç bir görünüm kazandırır. Dolgu maddeleri ile dudakları biçimlendirmek ve kalınlaştırmak için hyaluronik asit içeren jeller uygulanır.  Yapılan dolgu işlemiyle ince dudak yapısı dudakların görünüm ve şeklinin doğallığını tamamen koruyarak dolgunlaştırılır ve dudaklardaki asimetriler düzeltilebilir. Dudak konturü yeniden belirlenebilir, hacmi artırılabilir, dudak köşeleri doldurularak şekillendirilir ve dudakların nemlenmesi sağlanır. Vücutta yapıtaşı olarak bulunan bir madde olduğu için, hyaluronik asit enjeksiyonları istenmeyen reaksiyonlara sebep olmaz.
Dudak dolgusu uygulaması ortalama 15-20 dakika sürer. Uygulama yapılmadan önce anestezik krem uygulanır. Dolgu maddesi çok ince bir iğneyle cildin altına enjekte edilir. Kişi, uygulama sonrası günlük hayatına dönebilir.  Kalıcılık süresi dolgunun konsantrasyonu ve kişinin cilt yapısına ve yaşlanma sürecine göre değişmekle birlikte ortalama 6-18 aydır.
Dolgu ile Çene Şekillendirme
Yüzün estetik oranları göz önünde bulundurulduğunda çene ucu ve çenenin genelinin kişinin estetik görüntüsünde büyük payı vardır. Yüzün oranları değerlendirilirken çene mutlaka göz önünde bulundurulur, yandan görünüşte çene ucunun uzunluğu, öne doğru çıkıntısı uygun düzeylere getirilmelidir.
Çene ucunun muayenehane şartlarında ameliyatsız büyütülebilmesi dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile mümkündür. Çene ucu için kalıcı bir uygulamadan çekinen, sonucu ile ilgili kuşkuları olan kişilerde kullanılabilir. Hasta, kısa süreli ve ağrısız bir işlemle daha estetik ve güzel bir çene hattına sahip olur.