Botoksla Terlemeye Dur Deyin!
Botoksla Terlemeye Dur Deyin!

Botoksun antiaging uygulamalar haricindeki diğer bir uygulama alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı farklı rahatsızlıkların giderilmesidir. Koltuk altı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde "hiperhidrozis" olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı botoks son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur.

Aşırı terleme hem sosyal hayatta hem de iş hayatında pek çok soruna yol açabiliyor. Terleme sorunu yaşayanlar için mevsim fark etmese de yazın sıcakların etkisiyle sorun maalesef daha da büyüyor. Aşırı terleme vücutta mikroorganizmaların artışına yol açarak kötü bir koku oluşmasına neden olur. Tüm bu sorunlar kişinin sosyal hayatını ve özel hayatını olumsuz etkiler. İnsanların özgüvenlerini kaybetmelerine, mesleki ve sosyal yaşamdan geri çekilmelerine neden olabilir. Ayrıca fazla terleme vücudumuzdaki su ve tuz dengesini bozar, bazen gereksiz üşütmelere neden olur. Böylece sağlığımızı da etkiler. Her yüz kişiden 2-3 tanesi bu dertten yakınır.

Terleme neden olur?

Terleme vücudun kendi döngüsü esnasında oluşan doğal bir  olaydır, vücut ısımızı normal değerlerde tutmak için gereklidir. Örneğin sıcak havalarda, ateşli hastalıklarda  veya stres, utanma gibi psikolojik faktörlere bağlı olarak vücut ısımız artar. Beynimiz bu artan vücut ısısını normale getirmek için bazı sinyaller göndererek ter bezlerinin çalışmasını artırır. Terin cilt üzerinden buharlaşması sırasında çevreden ısı enerjisi alınır ve vücut ısısında azalmaya neden olur ve böylece doğal denge sağlanır.

Aşırı terleme nasıl tanımlanır?

Terleme bazı durumlarda normalden daha fazla olur ve kişinin hayatını olumsuz etkiler. Terleme kişinin kıyafetlerinde beyazlaşma, renk açılması ve bozulmaya yol açar. Vücutta kötü bir koku oluşmasına neden olur. Tüm bu sorunlar kişinin sosyal hayatını ve özel hayatını etkiler. İşte bu durumda aşırı terlemeden bahsedebiliriz. Örneğin avuç içi terlemelerinde kişi eliyle herhangi bir şey tutamaz, kimseyle tokalaşamaz, sürekli elerini saklama ihtiyacı duyar. Yani kişinin günük hayatını olumsuz etkileyen miktarda terlemeye aşırı terleme denir ve tedavi gerekir. Aşırı terleme en çok 18-25 yaş arasında görülmektedir, artan yaşla birlikte şiddeti azalabilir.

Aşırı terlemenin sebepleri nelerdir?

Stres, emetikler ve insülinler gibi uyaran ilaçlar, tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi hastalıkları, menopoz, hipoglisemi, diyabet,  şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar, alkol ve kafeinin aşırı tüketimi terlemenin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Bazen genetik olarak da çok fazla terleme görülebilir.

Bütün vücudu etkileyen “genel hiperhidrozis” oldukça nadir görülür  ve genellikle başka bir sistemik hastalıkla ilişkilidir. En yaygın olanı, “bölgesel hiperhidrozis”dir. Nedeni bir nedenle ter bezinin aşırı çalışması veya sorunlu olan bölgede fazla miktarda ter bezi bulunmasıdır. Şikayetlerin % 30-40’ını koltuk altı terlemesi oluşturur. El ve ayak terlemesi de oldukça yaygındır. Yüz terlemesine daha seyrek rastlanır. Bu sorun kadınlarda genellikle menapozla ilgilidir. Bölgesel aşırı terleme, diyabet (şeker) hastaları ile hipertiroidi (guatr) hastalarında görülmekle birlikte çoğu zaman da hiçbir hastalıkla ilişkisi bulunamaz ancak bazen da kalıtsal nedenlere bağlı olduğu ortaya çıkar.

Aşırı terleme bazı cilt hastalıklarına neden olur !

Aşırı terlemenin olduğu alanlarda mantar hastalıkları görülebilir. Mantar etkenleri nemli ortamları severler. Cildin kapalı ve nemli olan bu bölgelerinde kötü kokulu mantar enfeksiyonları gelişebilir.

Bazı bakteriler terli ortamlarda daha fazla ürerler ve bu durumda bakteriyel enfeksiyon oluşuma neden olabilirler. Bu durumda bazen akıntılı ve kötü kokulu yaralar, hatta terin renklenmesine yol açan problemler oluşturabilirler.

Aşırı terleme terin ciltte oluşturduğu tahrişe bağlı ekzemalara da neden olmaktadır. Ekzemalar ciltte kızarıklık ve bazen pullanma şeklinde ortaya çıkar, çok kaşıntılı olabilir, kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyebilir.

Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?

Aşırı terleme tedavisinde ilk tercih edilecek yöntem terlemeyi önleyici krem, deodorant ve solüsyonların kullanımı olmalıdır. Ancak bu yöntemlerin sürekli ve uzun süreli kullanımı gereklidir ve etkileri çoğu zaman yetersizdir.

Aşırı terleme tedavisinde  en etkin yöntemlerden biri botoks injeksiyonlarıdır. Terlemenin yoğun olduğu deri altına az miktarda enjekte edilen botoks, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engeller. Botoks, ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır. Özellikle yüz, koltukaltı ve avuç içi bölgelerinde 1 seans uygulama ile terleme tamamen kaybolur. Botoksun etkisi 6-8 ay kadar sürmektedir. Botoks işlemi 15 dakikada uygulanmaktadır ve yan etkisi yoktur. Botoks işlemi yapıldıktan sonra 4-7 gün içinde terlemede yavaşlama olur. İşlemden on gün sonra terleme tamamen azalır. Hasta için oldukça konforlu bir işlemdir.